Podział i rodzaje wymienników ciepła

Wykorzystywane w systemach wentylacji domowej wymienniki ciepła podzielić można na krzyżowe, przeciwprądowe proste, przeciwprądowe spiralne oraz obrotowe. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Podział wymienników ciepła

Wymienniki krzyżowe mają nieskomplikowaną konstrukcję. Cechuje je również niski poziom generowanego hałasu. Stosując tego typu wymienniki ciepła, możliwe staje się odzyskiwanie zarówno ciepłego, jak i chłodnego powietrza. Nie pozwalają one natomiast na odzyskiwanie wilgoci. Tego typu wymienniki charakteryzują się stosunkowo dużymi wymiarami. Tworzyć mogą je płyty aluminiowe, stalowe lub z tworzywa, które układa się naprzemiennie jako nawiewne oraz wywiewne. Obieg powietrza jest tu wymuszany przez wentylatory i przepływa ono przez wymiennik prostopadle na krzyż.

Drugi rodzaj wymienników ciepła to przeciwprądowe proste. Ich budowa zbliżona jest do wymienników krzyżowych, z tą różnicą, że płyty są tutaj ułożone równolegle. Tego typu wymienniki są stosunkowo wydaje, lecz na skutek spadku temperatury poniżej 0 mogą ulegać szronieniu. Efekt ten można skutecznie zredukować, stosując dodatkowe systemy odszraniające.

Wymienniki przeciwprądowe spiralne są szczelne i posiadają prostą budowę. Nie ulegają one szronieniu i nie wymagają doprowadzania energii spoza układu. Wymienniki te zbudowane są z aluminiowej folii zwijanej w walec. Do ich wad zaliczyć można duże gabaryty oraz wysoki koszt.

Ostatni rodzaj wymienników to obrotowe. W ich przypadku urządzenie odzyskujące ciepło pełni funkcję regeneratora. Strumienie powietrza nie przepływają tu przez wymiennik bez stykania się ze sobą. Zamiast tego, powietrze miesza się w nim i dopiero wówczas trafia ponownie do wnętrza. Tego typu wymienniki są niewielkie, działają sprawnie i cechują się wysokim poziomem odzysku ciepła. Składają się one z obudowy, we wnętrzu której znajduje się wirnik. Wadami wymienników obrotowych są głośna praca oraz dodatkowy pobór energii.

Oczywiście wybór wymienników ciepła jest dość duży. W sklepach na pewno można znaleźć ten, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom jeżeli chodzi o zastosowanie i również zasobność portfela.

Rodzaje wymienników ciepła

Wymiennik ciepła co — to urządzenie, które znajduje zastosowanie w centralnym ogrzewaniu. Jak sama nazwa wskazuje, jego głównym zadaniem jest wymiana ciepła. Do czynienia możemy mieć z 2 rodzajami wymienników ciepła co. Pierwsze z nich to wymienniki lutowane, które tworzą płyty połączone ze sobą na skutek lutowania. Do ich zalet zaliczyć można wysoką efektywność pracy oraz fakt, że nie zajmują dużo miejsca. Lutowane wymienniki ciepła znajdują zastosowanie zarówno przy ogrzewaniu podłogowym, jak i w instalacjach hybrydowych. Drugie z dostępnych rozwiązań to wymienniki skręcane do instalacji co, w przypadku których płyty są połączone przy pomocy ramy.

Wymiennik ciepła CWU — jest on kluczowym elementem instalacji CWU. Wymiennik ciepła przekazuje ciepło pomiędzy wodą kotłową, a tą, która znajduje się w instalacji wody użytkowej. Wodę kotłową oraz CWU oddziela cienka ścianka wykonana z metalu przewodzącego ciepło. Wymiennik znajduje się natomiast w izolowanej termicznie obudowie, co ma na celu chronić przed uciekaniem ciepła z wody użytkowej do otoczenia. Dostępnych jest kilka wariantów urządzeń tego typu. Do wyboru mamy wymiennik CWU z 1 lub 2 wężownicami (wypełnione są one wodą instalacyjną i często mają skomplikowany kształt, co przekłada się na przyspieszenie procesu ogrzewania wody), wymiennik CWU do pompy ciepła oraz wymiennik CWU z grzałką elektryczną (praktyczne rozwiązanie skracające czas oczekiwania na ciepłą wodę).

Wymiennik ciepła do kominka — kominek z płaszczem wody posiada specjalny wkład zawierający wymiennik ciepła podgrzewający wodę. System ten zbliżony jest do kotła grzewczego. Podgrzewa on wodę krążącą w specjalnej instalacji, rozgrzewając znajdujące się w pomieszczeniach grzejniki. Tego typu instalacje doskonale sprawdzają we współpracy z innym źródłem ciepła, takim jak na przykład pompa ciepła, kocioł czy kolektor słoneczny. Kominek z płaszczem wodnym służyć może także do podgrzewania wody użytkowej. Niekiedy dodaje się tu dodatkowy, płytowy wymiennik. Niezbędny jest on między innymi wówczas, gdy kominek, który jest przystosowany do pracy w układzie otwartym ma zostać podpięty do instalacji typu zamkniętego.

Basenowy wymiennik ciepła — pozwala on na wykorzystywanie instalacji centralnego ogrzewania do podniesienia temperatury wody znajdującej się w basenie. Basenowy wymiennik ciepła bazuje na dopływie ciepłej wody z systemów grzewczych, takich jak piec, kocioł centralnego ogrzewania, pompa ciepła, solar czy GWC. Woda ogrzana do temperatury 70 — 90 stopni Celsjusza przedostaje się z pieca do wężownicy znajdującej się w wymienniku ciepła. Woda z basenu ogrzewa się natomiast opływając wężownicę. Kluczowym elementem każdego basenowego wymiennika ciepła jest sterownik z czujnikiem temperatury wody. Gdy osiągnie ona ustalony przez użytkownika poziom, obieg ciepłej wody z systemu centralnego ogrzewania zostaje przerwany, co ma na celu ustrzec przed przegrzaniem się basenu.

Polecam również: https://inzynieria.com/energetyka/wiadomosci/34751,wymienniki-ciepla