Dog Argentyński – cechy, szkolenie i cena białego psa myśliwskiego

Dog Argentyński to rasa psów myśliwskich. Ten biały, muskularny pies, mimo że trafił na listę psów agresywnych, ma reputację lojalnego towarzysza. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są cechy, potrzeby zdrowotne oraz szkoleniowe Doga Argentyńskiego.

Dog Argentyński — charakterystyka rasy

Dog Argentyński, nazywany również Dogo Argentino, jest dużym, białym psem myśliwskim. Rasa ta pochodzi z Argentyny i została stworzona w XX wieku przez dr Martineza, który chciał, Dogo, cechował się dużym potencjałem fizycznym i łagodnym usposobieniem. W tym celu wybrał do skrzyżowania te rasy, które miały założone przez niego cechy, czyli m.in. Doga Niemieckiego, Boksera, Mastifa Hiszpańskiego, Buldoga, Bulteriera oraz kilka innych ras. Powstała rasa posiada założone przez jego twórcę cechy budowy i charakteru.

Dog Argentyński — wygląd

Wygląd — Dog Argentyński jest dużym psem o krótkiej, gładkiej i , białej sierści. Psy tej rasy mają tylko jedno umaszczenie, mogą różnić się tylko ciemniejszą plamą wokół oka.

Budowa ciała psa jest muskularna i proporcjonalna, waży on od 40 do 45 kg, a jego wysokość w kłębie wynosi od 60 do 68 cm. Dzięki takiej budowie jest psem silnym i wytrzymałym.

Dog Argentyński – charakter

Dog Argentyński nie jest tylko psem o groźnym wyglądzie, gdyż źle prowadzony może być agresywny. Dlatego z uwagi na potencjalne zagrożenie znajduje się on na liście psów agresywnych w związku z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Natomiast według psich behawiorystów pomimo potężnego wyglądu, Dog Argentyński odpowiednio prowadzony przez właściciela jest zazwyczaj psem łagodnym, oddanym i lojalnym wobec swojej rodziny.

Jeśli zastanawiasz się, czy dog Argentyński może być w domu z dziećmi, to tak, gdyż jest to pies o łagodnym usposobieniu. Ważne jest jednak to, aby ze względu na gabaryty psa nie zostawiać go samego z małym dzieckiem.

Dog Argentyński — aktywność

Dog Argentyński nie jest typem kanapowca, lecz bardzo aktywnym psem. Dlatego potrzebuje dużo ruchu oraz ćwiczeń węchowych, aby spożytkować swoją energię. Warto pamiętać, że bez odpowiedniej aktywności może stać się niespokojny i zestresowany.

Dog Argentyński — zdrowie i pielęgnacja

Dogi Argentyńskie na ogół nie mają problemów ze zdrowiem, lecz jak większość dużych psów, są narażone na pewne problemy zdrowotne takie jak:

  • dysplazja stawów – jest to problem zdrowotny wszystkich dużych psów i może prowadzić do bólu, utraty mobilności. Dlatego zaleca się wykonywanie u nich badań w celu wczesnego wykrycia i leczenia;
  • problemy skórne – ponieważ Dogi Argentyńskie mają białe futro, są bardziej narażone na problemy skórne, takie jak dermatitis i alergie oraz poparzenia słoneczne;
  • głuchota- psy o białym umaszczeniu są bardziej narażone na wrodzoną głuchotę, którą można wykryć za pomocą testu BAER.

Natomiast jeśli chodzi o pielęgnację Doga Argentyńskiego, to nie jest ona szczególnie wymagająca. Niemniej jednak, by miał on zdrowy wygląd i dobre samopoczucie powinien być poddawany pewnym zabiegom takim jak:

  • regularne szczotkowanie – raz na tydzień lub co kilka dni,
  • kąpiel – jeśli pies nie jest bardzo brudny wystarczy go wykąpać raz na kilka miesięcy;
  • pielęgnacja pazurów — pazury powinny być regularnie przycinane, mniej więcej raz w miesiącu;
  • pielęgnacja zębów — zalecane jest czyszczenie zębów psa przynajmniej trzy razy w tygodniu;
  • sprawdzanie uszu — sprawdzaj uszy psa, szukając znaków infekcji, zdrowe uszy są czyste, różowe i nie mają wydzieliny.

Dog Argentyński — socjalizacja i tresura

Dogi Argentyńskie to psy inteligentne i skłonne do nauki, dzięki temu można je skutecznie szkolić. Szkolenie zaczyna się od socjalizacji szczeniaka, ponieważ psy tej rasy są naturalnie ostrożne wobec obcych i mogą być agresywne wobec innych psów. Dlatego zalecana jest wczesna socjalizacja i to aby szczenięta miały pozytywne interakcje z ludźmi, psami i innymi zwierzętami.

Ponadto ze względu na to, że Dogi Argentyńskie są silnymi psami, mogą być trudne do kontrolowania. Dlatego wczesne szkolenie jest kluczowe i powinno ono obejmować podstawowe komendy, takie jak „siad”, „zostań”, „do mnie”. Dodatkowo z powodu instynktu polowania tej rasy ważne jest, aby pracować nad kontrolą agresji.

Szkoląc Doga Argentyńskiego, warto mieć na uwadze to, że rasa ta reaguje najlepiej na metody szkolenia oparte na pozytywnym wzmocnieniu, czyli nagradzaniu za pomocą smakołyków, zabawek, pochwał lub innych form pozytywnej uwagi.

Dog Argentyński — cena

Cena Doga Argentyńskiego (podobnie jak innych psów rasowych) może się różnić w zależności od takich czynników jak: renoma hodowli, historia rodowodu, wielkość i kolor miotu, a także wiek i płeć psa.

Cena Dogo Argentino w Polsce wynosi od około 4000 do 8000 złotych za szczeniaka z dobrej hodowli. Decydując się na zakup tej rasy, warto sprawdzić hodowle, z jakiej pochodzi, gdyż zdarza się, że za atrakcyjną ceną doga argentyńskiego stoi pseudohodowca.

Podsumowując, Dog Argentyński to pies o wielu twarzach – z jednej strony silny, niezłomny myśliwy i stróż, ale też lojalny i przyjacielski towarzysz swojej rodziny. Dobrze wyszkolony, dostarczy wiele radości swoim właścicielom.