Owczarek belgijski charakterystyka popularnej rasy

Owczarki belgijskie to bardzo popularna rasa, gdyż owczarki sprawdzają się w roli psów domowych, jak i tych do zadań specjalnych. Jako psy tropiące są wytrzymałe i energiczne. Dlatego są szkolone do pomocy ratownikom, policji żołnierzom oraz osobom niepełnosprawnym. Przeczytaj, jakie są odmiany owczarków belgijskich i czym charakteryzuje się ta rasa.

Owczarek belgijski — pochodzenie

Przodkami owczarka belgijskiego były tzw. rekle, czyli psy pasterskie, które w XVI wieku postanowiono uchronić przed wyszczelaniem i udomowić. Obecną rasę owczarka belgijskiego stworzył zespół prof. Adolfa Reula z Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Cureghem, który w 1891 roku założył Klub Owczarka Belgijskiego.

W 1963 roku rasa została zatwierdzona i w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej zarejestrowana jako rasa wzorca nr 15, należy do grupy 1. (psy pasterskie i zaganiające), typ wilkowaty. Owczarek belgijski występuje w czterech odmianach:

  • groenendael -owczarek belgijski długowłosy, czarny,
  • tervueren -owczarek długowłosy, płowy i szary,
  • laekenois owczarek szorstkowłosy płowy,
  • malinois -owczarek belgijski krótkowłosy, płowy.

Owczarek belgijski – opis rasy

Owczarki belgijskie są psami silnymi i aktywnymi, dobrze wyszkolone potrafią nauczyć się wiele komend. Dlatego wykorzystywane są jako psy pasterskie, obronne, ratownicze. Wraz ze swoimi ludzkimi partnerami pracują w policji, służbie celnej i w GOPR oraz jako psi asystenci. Często również wybierane są jako psy domowe i chroniące posesję.

Owczarek belgijski — charakter i szkolenie

Owczarki belgijskie to psy żywiołowe, mają dużo energii i ciężko je zmęczyć potrzebują dużej dawki ruchu, dlatego nadają się do psich sportów np. frisbee.

Mają wrażliwą psychikę i trenując je, należy stosować wyłącznie pozytywne wzmocnienie. Potrzebują dobrze prowadzonej socjalizacji zarówno z ludźmi, jak i ze zwierzętami, gdyż są nieufne i mają silny instynkt obrony terytorium. Dlatego źle wychowywany i nie szkolony pies może być agresywny i niebezpieczny.

Natomiast dobrze wyszkolony owczarek belgijski potrafi się wiele nauczyć i zostać nie tylko wiernym przyjacielem, ale też niezawodnym pomocnikiem. Owczarki belgijskie przywiązują się do swoich opiekunów i choć wobec obcych są nieufne, to dla domowników pozostają przyjazne i towarzyskie.

Budowa ciała owczarka belgijskiego

Jak już zostało wspomniane rodzaj i kolor sierści, zależy od odmiany owczarka belgijskiego. Natomiast wszystkie „belgii” mają podszerstek, a ich sierść jest gęsta i zwarta.

Dorosłe owczarki ważą od 25 do 30 kg (psy) i od 20 do 25 kg (suki), a ich długość w kłębie wynosi kolejno 60–66 cm oraz 56–62 cm.
Najważniejsze cechy budowy ciała owczarka belgijskiego:

  • oczy brązowe, migdałowate,
  • sylwetka kwadratowa,
  • krótki, prosty umięśniony grzbiet,
  • klatka piersiowa sięgająca łokci,
  • płaskie czoło,
  • kufa równa lub nieznacznie większa od mózgoczaszki,
  • mocna szczęka, zgryz nożycowy lub cęgowy,
  • ogon z lekko zagiętym końcem, średniej długości.

Żywienie i pielęgnacja owczarka belgijskiego

Owczarki belgijskie nie wymagają specjalnego żywienia czy pielęgnacji. Dobrze zbilansowaną dietę zapewnia psom dobrej jakości karma dla dużych ras.

Owczarki belgijskie wymagają podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak: obcinanie pazurków, higiena zębów, czesanie i kąpiel.

Psy te są wytrzymałe i rzadko poważnie chorują. Najczęstszymi chorobami tych zwierząt są: dysplazja stawów, padaczka, choroby oczu i tarczycy. Średnia długość życia owczarków belgijskich wynosi od 11 do 15 lat.

Decydując się na kupno tej rasy, należy liczyć się z wydatkiem od 3 do 5 tysięcy. Cena owczarka belgijskiego zależy od odmiany i historii rodowodu. Nie należy kupować psa rasowego po okazyjnej (niskiej) cenie, gdyż najprawdopodobniej będzie to pies z pseudohodowli i jego geny, zdrowie oraz psychika mogą być zaburzone.