Dziewanna drobnokwiatowa

Dziewanna drobnokwiatowa jest gatunkiem rośliny zielnej, który należy do rodziny trędownikowatych. Jest ona bardzo łatwa w uprawie i posiada liczne właściwości zdrowotne.

Dziewanna drobnokwiatowa występuje na terenie Europy, Afryki oraz Azji. Na terenie naszego kontynentu rośnie na stanowiskach o maksymalnej wysokości 1850 m n.p.m. W Chinach spotyka się ją niekiedy na wysokościach sięgających 3200 m n.p.m. Dziewanna drobnokwiatowa jest obecna jako chwast na obszarach mających klimat umiarkowany, takich jak Nowa Zelandia, Australia, Japonia, Argentyna, Chile czy Ameryka Północna. Do Stanów Zjednoczonych została sprowadzona na początku XVIII wieku jako roślina lecznicza i ze względu na jej właściwości trujące dla ryb. W Polsce, dziewanna drobnokwiatowa jest gatunkiem ekspansywnym, który najczęściej występuje w górach oraz na niżu.

Dziewanna drobnokwiatowa to roślina dwuletnia o kutnerowatych liściach, zmieniających kształt pędach oraz niewielkich kwiatach. Posiada ona owoce w formie eliptycznej torebki o długości 4 — 5 milimetrów, która rozpada się na dwie części. Dziewanna drobnokwiatowa ma liczne, roznoszone przez wiatr nasiona. Posiada ona pojedyncze, wznoszące się, ulistnione skrętolegle kwiaty, które bliżej korzenia są obłe, a w kierunku kwiatostanów kanciaste. Posiadają one grube, płytkie żebrowanie. Cechą charakterystyczną dziewanny drobnokwiatowej są także 4 rodzaje liści umiejscowione na 1 łodydze. Na wierzchu są one słabo owłosione, na dole mocniej, z gwiazdkowatymi włoskami. Kwiaty omawianej rośliny zawiązują się od czerwca do września. Są one pięciolistne i słabo grzbieciste, w kolorze złotym, z czerwonawą plamką u nasady. Kielich dziewanny drobnokwiatowej jest obrośnięty, z gwiazdkowatym kutnerem, a korona — naga, okrągła, z 5 fioletowymi lub bordowymi pręcikami wewnątrz. Roślina osiąga wysokość 1,5 — 2 metra.

Jako że kwiaty dziewanny drobnokwiatowej są niezwykle delikatne, należy je zbierać z najwyższą starannością, w pełni rozkwitu. Dziewanna jest łatwą w uprawie, nie wymagającą rośliną, która dobrze czuje się zarówno na żyznych glebach, jak i na twardym, jałowym podłożu. Preferuje ona nasłonecznione, wilgotne miejsca. Nie jest wrażliwa na zmiany temperatury. Dziewannę drobnokwiatową bardzo często spotyka się rosnącą dziko na polach czy. łąkach.

Roślina ta jest znana ze swoich prozdrowotnych właściwości. Zasługą tego są zawarte w niej garbniki o działaniu bakteriobójczym, flawonoidy wykazujące działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, saponiny działające przeciwzapalnie i moczopędnie, żywice, związki śluzowe, kumaryna, kwasy organiczne oraz olejki eteryczne. Dziewannę drobnokwiatową wykorzystuje się w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego, stanów zapalnych oskrzeli, suchego kaszlu, astmy, bólu gardła, chrypy, biegunki, kolki jelitowej, nieżytów żołądka, oparzeń, stłuczeń, ran, odleżyn oraz odczynów alergicznych.