Ziemniaki to bardzo popularna w Polsce roślina jadalna. Ich uprawa nie należy do skomplikowanych i możliwa jest nawet na zwykłej działce. Każdy, kto chce zacząć uprawiać ziemniaki, szczególnie na dużą skalę powinien poznać podstawy technologii tej uprawy.

O czym warto wiedzieć, planując uprawę ziemniaków?

Choć uprawa ziemniaków nie jest trudna to należy przestrzegać zasad dotyczących terminów sadzenia, usuwania chwastów i ochrony przed szkodnikami, bo wszystkie te działania wpływają na wysokość uzyskanych plonów.
W uprawie ziemniaków istotną rolę odgrywa płodozmian. Można je sadzić po roślinach strączkowych i zbożach natomiast niewskazane jest sadzenie po roślinach okopowych. Ziemniaki najlepiej jest zasadzić w miesiącu kwietniu, w okresie, kiedy temperatura gleby oscyluje wokół 10 stopni na plusie. Warto wybrać do uprawy ziemniaków pole słoneczne. Ziemię należy oczyścić z chwastów, starannie zaorać i zbronować. Zaleca się by ziemniaki sadzić w redlinach i stosować okopywanie. Zdecydowanie najkorzystniej jest uprawiać je na terenach płaskich. Ziemniaki należy sadzić w ten sposób, aby były one przykryte warstwą ziemi o grubości około 2 cm.
Aby ziemniaki dobrze rosły potrzebują nawozów. Oprócz obornika dobrze sprawdzą się tutaj sztuczne nawozy azotowe, które możemy nabyć odwiedzając sklep rolniczy. Warto wiedzieć, że w pierwszych dwóch miesiącach ziemniaki rosną powoli. W tym okresie należy wykonywać mechaniczną redukcję zachwaszczenia.
Bardzo ważne jest także, aby umiejętnie bronić się przed szkodnikiem, jakim jest stonka ziemniaczana. Jej negatywne działania potrafią sprawić, że plony będą mniejsze nawet o połowę. Najwięcej stonki pojawia się na przełomie czerwca i lipca, dlatego celem zwalczania należy stosować specjalne preparaty, które posiada w ofercie każdy dobry sklep rolniczy.

Zbiory ziemniaków

Czas, w jakim zbiera się ziemniaki nie może być przypadkowy. Należy to robić wtedy, gdy jest w miarę ciepło i sucho. Temperatura gleby nie może spaść poniżej 10 stopni. Ziemniaki wczesne można zbierać od końca czerwca do końca lipca. W sierpniu jest czas na zbiór ziemniaków średniowczesnych a ziemniaki późne zbierane są we wrześniu. Zaleca się organizować zbiory w pogodne dni, gdyż bulwy ziemniaczane potrzebują wyschnąć. Po wykopaniu dobrze jest zostawić je na jakiś czas do obeschnięcia, co ułatwi późniejsze dobre przechowywanie.