Trzmielina

Trzmielina to rodzaj krzewów z rodziny dławiszowatych, który obejmuje około 140 gatunków. Występują one w Ameryce Północnej, południowo — zachodniej Afryce, Azji oraz Europie. W Chinach rośnie ponad 90 gatunków tej rośliny, w Polsce — 2 — trzmielina pospolita E. europea oraz trzmielina brodawkowata E. verrucosa.

Trzmielina jest jedną z najbardziej zróżnicowanych roślin ogrodowych. Najbardziej popularnymi odmianami, z którymi można się najczęściej spotkać w ogrodach są:

  • Trzmielina pnąca — gatunek wywodzący się z Chin. To zimozielony krzew, którego pędy płożą się po ziemi lub wspinają po podporach przy pomocy korzeni przybyszowych. Roślina ta bardzo dobrze sprawdza się jako okrywowa. Z powodzeniem można ją zasadzić również na skalniaku czy obrzeżach rabat. Trzmielina pnąca preferuje wilgotne, żyzne gleby i stanowiska osłonięte od wiatru. Dobrze rośnie zarówno w cieniu, jak i słońcu. Dobrze znosi przycinanie i szybko odradza się nawet po silnym cięciu. To roślina mrozoodporna.
  • Trzmielina oskrzydlona — pochodzi z Dalekiego Wschodu. To wolno rosnący, rozłożysty krzew osiągający około 2 — 3 metry wysokości. Posiada charakterystyczne, szerokie, korkowe skrzydełka ułożone w 4 rzędach wzdłuż pędów. Tym, co wyróżnia tę odmianę są także liście o krwistoczerwonej barwie oraz owoce pod postacią pomarańczowych torebek, we wnętrzu których znajdują się brązowe nasiona. Trzmielina oskrzydlona dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Preferuje żyzne, wilgotne podłoże. To rodzina mrozoodporna, która dobrze znosi cięcie.
  • Trzmielina japońska — wolno rosnący, zimozielony krzew wywodzący się z Japonii, Chin oraz Korei. Dorasta do 4 metrów wysokości. Odmiana ta charakteryzuje się lśniącymi, ząbkowanymi, skórzastymi, dekoracyjnymi liśćmi. Mogą być one żółte, udekorowane białym brzegiem lub złotą obwódką lub żółte w środku i zielone na brzegach. Trzmielina japońska posiada owoce pod postacią różowych torebek, w których znajdują się pomarańczowe nasiona. Preferuje ona stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Roślina ta najlepiej czuje się na przepuszczalnym, żyznym podłożu. Jest ona mrozoodporna.

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja trzmieliny? Roślina ta bardzo dobrze znosi przycinanie. Cięcie zachowawcze powinno się przeprowadzać jesienią lub wczesną wiosną. By trzmielina rosła gęsto i równomiernie, pierwszej wiosny można mocno skrócić wszystkie jej pędy. W każdym kolejnym roku powinno się ją przycinać skracając jej pędy o połowę zeszłorocznego przyrostu. Jako że trzmielina niezbyt dobrze znosi suszę, należy ją regularnie podlewać. W przeciwnym wypadku dojść może do pogorszenia się jej kondycji. Trzmielina wymaga nawożenia 2 razy w roku. Pierwsze powinno nastąpić na przełomie marca i kwietnia, drugie — w czerwcu. Młode trzmieliny dobrze znoszą przesadzanie. Starsze wymagają natomiast przesadzania z większą bryłą korzeniową. Zabieg ten należy wykonywać wczesną wiosną lub jesienią.