Świnia Mangalica – rasa świń Mangalica

Mangalica jest rasą węgierskiej świni domowej hodowanej w różnych odmianach od XIX wieku, której cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość tłuszczu. Co warto wiedzieć na jej temat?

Mangalica powstała ze skrzyżowania ze sobą dwóch starych ras świń pastwiskowych oraz dzika. W latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, zwierzęta te można było często spotkać na Wielkiej Nizinie Węgierskiej. Zachodzące stopniowo zmiany ustrojowe oraz słabnąca popularność tłustego mięsa wieprzowego doprowadziły do niemalże całkowitego wyginięcia tej rasy. Udało się tego jednak uniknąć dzięki smakoszom ceniącym słoninę oraz smalec pozyskiwany z mangalicy.

Do czynienia mamy z kilkoma różnymi odmianami węgierskiej świni pastwiskowej. Są to:

  • Mangalica blond — cieszy się ona największą popularnością. Nadaje się do hodowli zarówno otwartej, jak i zamkniętej. Dobrze wykorzystuje karmę. Odmiana ta sprawdza się w produkcji tak mięsnej, jak i tłuszczowej.
  • Mangalica ruda — powstała na skutek skrzyżowania ze sobą mangalicy blond oraz kędzierzawej świni szalontai. Jest ona bardziej płodna i cięższa od odmiany blond.
  • Mangalica czarna — spotkać można się z nią na południu Węgrzech. Stanowi skrzyżowanie mangalicy blond oraz czarnej świni sremskiej. Odmiana ta wymarła na początku dwudziestego wieku.
  • Mangaliica jaskółcza — powstała na skutek skrzyżowania ze sobą mangalicy blond oraz czarnej. Charakteryzuje się czarnym grzbietem, jasnym brzuchem i drobną sylwetką. Jest bardziej płodna od rasy blond.
  • Mangalica dzika — rzadko spotykana rasa, z którą spotkać można się głównie na górskich terenach. Powstała w skutek przypadkowego skrzyżowania ze sobą mangalicy blond oraz dzika.

Mangalice regularnie krzyżuje się z innymi rasami, co ma na celu poprawę niektórych cech. Zabieg ten prowadzi do powstania nowych ras oraz odmian geograficznych. Najpopularniejsze są następujące krzyżówki:

Uszlachetniona mangalica — powstała na początku dwudziestego wieku, kiedy to popularnym zabiegiem w wielu hoodowlach było krycie maciory mangalicy knurami podobnej rasy lincolnshire. Na skutek tego doszło do powstania typu o szybkim wzroście i dobrej płodności.
Świnie báznai — krzyżówka, której z czasem udało się przekształcić w samodzielną rasę. Powstała na skutek skrzyżowania ze sobą mangalicy oraz angielskiej rasy berkshire. W późniejszym okresie wprowadzono również rasę yorkshire, uzyskując w ten sposób zwierzęta o niezwykle ciekawych właściwościach.

Jakie jest zastosowanie kulinarne mangalicy? Pozyskiwana z niej wieprzowina doskonale nadaje się na pieczeń. Z jej tłuszczu wytapia się smalec wykorzystywany do smażenia kotletów wieprzowych, pączków oraz faworków. Ze względu na dobry przerost tkanką tłuszczową, mięso z mangalicy pozwala uzyskać znakomite walory smakowe w surowych wędlinach długo dojrzewających. Z węgierskiej świni pastwiskowej produkuje się również salami, słoninę oraz peklowany boczek. Wartość odżywcza mangalicy nie odbiega od mięsa wieprzowego.