Naprawa ciągników i maszyn rolniczych

Ciągniki i inne maszyny rolnicze to nieodłączny element wyposażenia każdego gospodarstwa. Jako ze składają się one z dużej liczby podzespołów, często ulegają awariom. Usterki mogą wynikać również z ich intensywnej eksploatacji. Wszystko to sprawia, że muszą być one poddawane regularnemu serwisowaniu.

Szczególną uwagę należy zwrócić na części narażone na mechaniczne zanieczyszczenia, które po skończonej pracy są pokryte błotem, słomą czy resztkami roślin lub zakurzone. Jeżeli dany element działa niesprawnie, może to świadczyć o tym, iż element klinuje się ze względu na obecność w nim ciała obcego. Rzadko czyszczone elementy znacznie szybciej się używają. Dotyczy to w szczególności maszyn rolniczych, które pozostają nieruchome przez długi czas. Popularnym problemem jest także korozja, która najcześciej pojawia się w zespołach roboczych maszyn uprawowych oraz przenośnikach w sprzęcie przeznaczonym do roślin okopowych.

W przypadku ciągników i maszyn rolniczych często do czynienia mamy także z awariami silników oraz podzespołów układu hydraulicznego. Każdy ich posiadacz powinien pamiętać o regularnej wymianie olejów, czyszczeniu wkładów filtra oraz płukaniu układu hydraulicznego. Skutkiem takich zaniedbań mogą być nieprawidłowo funkcjonujące układy hydrauliczne.

Na liczne awarie narażone są także silniki maszyn rolniczych, w szczególności te, w których olej silnikowy nie jest wymieniany regularnie. Element ten powinien być poddawany regularnemu serwisowaniu. W przeciwnym wypadku dojść może do powstania korozji na elementach cylindrów i wału korbowego.

Jeżeli chodzi o elementy, takie jak zbiorniki paliwa czy chłodnice, niezbędne jest kontrolowanie poziomu płynów eksploatacyjnych i bieżące monitorowanie objawów, które mogą świadczyć o rozwoju ognisk korozji.

Usterkom ulegać mogą również elementy ruchome oraz podzespoły odpowiadające za wprawianie w ruch innych części. Ulegają one zużyciu najszybciej wówczas, gdy nie są one smarowane zgodnie z zaleceniami producenta.

Na uszkodzenia mechaniczne podatne są także łańcuchy oraz przekładnie. Chcąc zadbać o ich prawidłowe funkcjonowanie, należy zadbać o ich regularny serwis.

Warto wspomnieć tutaj także o usterkach zespołów opryskiwaczach. W przewodach, pompie czy zbiorniku mogą się gromadzić resztki cieczy roboczej, które na skutek rozwarstwiania się zaburzają prawidłową pracę maszyn rolniczych. W sezonie zimowym nigdy nie powinno się doprowadzać do zamarznięcia cieczy. Skutkować może to bowiem trwałym uszkodzeniem podzespołów roboczych.

Rolnik, który chce naprawić posiadaną maszynę rolniczą ma do wyboru 2 rozwiązania — samodzielny serwis lub skorzystanie z usług wybranego autoryzowanego punktu napraw. Dysponuje on niezbędnymi częściami zamiennymi, a zatrudnieni w nim pracownicy posiadają dostęp do stosownego zaplecza sprzętowego, wieloletnie doświadczenie oraz wiedzę niezbędną do naprawy każdej usterki.