Nawozy do trawy
Jednym z nieodłącznych elementów pielęgnacji trawnika jest dostarczanie mu składników pokarmowych w stosownej ilości oraz proporcji. Do tego celu służą produkty, jakie są nawozy do trawy zawierające w składzie niezbędne substancje, takie jak azot, fosfor czy potas. Z jakiego rodzaju wyrobami tego typu możemy mieć do czynienia? Kiedy ich używać?
Dostępne na rynku nawozy do trawy można podzielić między innymi ze względu na długość okresu działania. Wyróżnia się tu:
Nawozy krótkotrwałe — mają one na celu przyspieszyć wzrost trawnika. Nawozy tego typu najczęściej mają postać saletry wapniowo — amoniowej. To produkt granulowany, którego głównym składnikiem jest azot. Saletra wapniowo — amonowa działa krótkotrwale, co sprawia, że nie jest w stanie zastąpi nawożenia wieloskładnikowego.
Nawozy o spowolnionym działaniu — powalają one na wieloletnią uprawę trawnika z całoroczną obecnością roślin na jego powierzchni. Nawozy długodziałające zawierają w składzie odpowiednio dopasowane mikro — oraz makroelementy. Są one w stanie uwalniać związki minimalne do gleby przez okres nawet kilku miesięcy. Tego typu nawozy gwarantują niezbędną trawie ilość azotu. Stosowanie ich pozwala uniknąć nagłych, niepożądanych wzrostów czy oparzeń. Zamiast tego, trawa rośnie równomiernie i intensywnie. Do niewątpliwych atutów nawozu długodziałającego można zaliczyć również zapobieganie wymywaniu kluczowych składników odżywczych i zachowywanie ich w głębszych warstwach ziemi.
Nawozy do trawy mogą się różnić od siebie także formą. Do czynienia możemy mieć z:
Nawozami w płynie — ich cechą charakterystyczną jest najkrótszy okres działania. Nawozy tego typu należy stosować co kilkanaście dni, pamiętając o precyzyjnym dawkowaniu. Aplikacja zbyt dużej ilości produktu może skutkować przebarwieniem trawy czy powstawaniem pustych miejsc, w których może zacząć się pojawiać mech oraz chwasty. Nawozy w płynie cechują się także skłonnością do rozwarstwiania.
Nawozami granulowanymi — w przypadku tego typu wyrobów, zawarte w nich składniki odżywcze utrwalają się na powierzchni trawnika przez około 30 dni. Nawozy granulowane mają tendencje do pochłaniania wilgoci, czego skutkiem może być zbrylanie. Należy je przechowywać w ciemnym, suchym miejscu.
Trawa rosnąca w ogrodzie wymaga systematycznego nawożenia przez niemalże cały rok. Wyjątek stanowią miesiące, w których panuje ujemna temperatura. Jak rozpoznać, że do czynienia mamy z niedoborem składników mineralnych w trawniku? Objawiać może się to nierównomiernym wzrostem trawy kępami, pojawianiem się na jej powierzchni pleśni, żółtych czy czerwonych przebarwień oraz uschniętych źdźbeł.
Trawnik ozdobny należy nawozić między innymi na wiosnę — w marcu lub kwietniu. Drugi wymagany termin nawożenia trawy to na początku lata. Wspiera się w ten sposób tworzenie nowych pędów oraz wzmacnia odporność traw na wysokie temperatury. Trawnik powinno się nawozić również w październiku. Ma to na celu wzmocnić go przed nadchodzącą zimą.