Siatka cieniująca

Siatka cieniująca, inaczej siatka maskująca, jest osłoną montowaną na ogrodzeniu. Znajduje ona zastosowanie zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i obiektów sportowych. Jakie funkcje pełni? Czym kierować się przy jej wyborze?

Siatka cieniująca może pełnić szereg różnych funkcji. Na rynku dostępne są produkty posiadające stabilizator UV chroniący przed nadmiernym nasłonecznieniem, redukujące poziom hałasu w przypadku budynków znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej drogi czy ograniczające widoczność (tym, co je wyróżnia jest gęsty splot).

Siatki cieniujące mogą się różnić od siebie kolorem, rozmiarem oraz stopniem zacienienia. Bogaty wybór dostępnych rozwiązań pomaga znaleźć produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb, który jest jednocześnie praktyczny i estetyczny.

Siatki cieniujące skutecznie ograniczają widoczność z chodnika lub ogrodu. Ich mobilność pozwala na częste zmiany aranżacji, które nie są możliwe w przypadku stałych konstrukcji, takich jak parkany czy mury.

Jak już zostało wspomniane, siatek cieniujących najczęściej używa się do osłaniania obiektów sportowych, takich jak pola golfowe, boiska piłkarskie czy korty tenisowe. Doskonale sprawdzają się one także do ochrony roślin przed wiatrem i słońcem. Takie siatki znajdują zastosowanie między innymi w tunelach foliowych, zabezpieczając znajdujące się tam uprawy. Z powodzeniem można je zamontować rownież na placu zabaw, plenerowej siłowni czy na balkonie lub tarasie (tutaj wykorzystuje się je do odgradzania przed sąsiadami, gwarantując sobie należytą prywatność).

Jakie funkcje pełnią siatki cieniujące? Zabezpieczają one uprawiane warzywa czy kwiaty przed szkodnikami, silnym wiatrem czy nadmiernym nasłonecznieniem. Produkty tego typu znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach rolnych, jak i w przydomowych ogródkach. Siatki cieniujące chronią także przed spojrzeniami sąsiadów. Oprócz tego, poprawiają estetykę otoczenia, zasłaniając nieestetyczną nieruchomość czy działkę.

Czym kierować się przy wyborze siatki cieniującej? Dostępne na rynku produkty tego typu występują w wersji wysokiej oraz niskiej. Do wyboru są siatki o wysokości 1, 1,2, 1,5, 1,7 czy 2 metrów. W sklepach znaleźć można także modele w rolkach do przycinania, które doskonale sprawdzają się w przypadku bardzo wysokich lub niestandardowych ogrodzeń. Klienci wybierać mogą spośród siatek prześwitujących oraz maskujących. Ich gęstość wiąże się bezpośrednio ze stopniem zacienienia, który maksymalnie może wynosić nawet 95%. Jeżeli ma być ono jeszcze większe, należy zastosować dwie warstwy siatki. Równie ważna kwestia to dopasowanie siatki cieniującej do obiektu, który ma osłaniać. W przypadku obiektów sportowych najlepiej sprawdzają się produkty gwarantujące należytą wentylację. Chcąc uzyskać optymalną ochronę przed słońcem, zaopatrzyć należy się w siatkę z filtrem UV. Przed podmuchami wiatru zabezpieczy natomiast model wykonany z mocnego, wytrzymałego materiału.