Topinambur — zdrowy zamiennik ziemniaka

Topinambur (po anngielsu Jerusalem artichoke, earth apple, sunchoke, sunroot)to roślina jadalna sprowadzona do Europy już W XVII wieku. Wówczas topinambur był bardzo popularnym warzywem, lecz po dotarciu na kontynent ziemniaków z czasem został zapomniany. Obecnie wraca do łask i coraz częściej pojawia się w polskiej kuchni. Z tego artykułu dowiesz się jak uprawiać topinambur i dlaczego warto wprowadzić go do menu.

Co to jest Topinambur

Topinambur — inaczej słonecznik bulwiasty (Helianthus tuberosus) to roślina należąca do gatunku rodzin astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale szybko zaczął być uprawiany na całym świecie, jako roślina pastewna, ozdobna i jadalna.

Topinambur jest znany ze swoich żółtych kwiatów oraz jadalnych bulw, które wyglądem przypominają guzowate ziemniaki. Bulwy mają lekko orzechowy smak, porównywany do kasztanów jadalnych, czy karczochów.

Ponadto topinambur jest dobrym materiałem ekologicznym do produkcji biomasy zielonej.

Drogocenne właściwości topinamburu

Topinambur jako roślina jadalna ma wiele zastosowań w kuchni. Jego bulwy możemy przyrządzać i spożywać na różne sposoby: surowe (np. w sałatkach), gotowane jako purée lub składnik zupy, a także pieczone, czy kiszone. Topinambur jest nie tylko smaczny, ale również ma prozdrowotne właściwości m.in.:

  • jest bogaty w inulinę — inulina, to rodzaj błonnika prebiotycznego, który ma dobry wpływ na jelita, wspiera trawienie. Inulina także pomaga regulować poziom cukru we krwi i dlatego topinambur polecany jest dla diabetyków;
  • zawiera potas — warzywo jest doskonałym źródłem potasu, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca i innych mięśni. Ponadto potas wpływa na obniżenie cholesterolu i uregulowanie ciśnienia tętniczego;
  • zawiera drogocenne białko — warzywo posiada umiarkowaną ilość białka, niezbędnego do budowy i naprawy tkanek w organizmie. Dlatego polecany jest osobom po operacjach i chemioterapii.

Jednak należy pamiętać, że topinambur jest bogaty w inulinę, która może powodować wzdęcia. Dlatego należy go spożywać w umiarkowanych ilościach i najlepiej unikać jedzenia go na surowo.

Topinambur — uprawa

Topinambur, czyli słonecznik bulwiasty, jest rośliną stosunkowo łatwą do uprawy. Do jego uprawy nie potrzeba dużej ilości ziemi, dlatego można sadzić go w ogrodzie.

Warzywo to wymagania ma podobne do co uprawy ziemniaków i może rosnąć na każdym typie gleby oraz jest odporny na warunki atmosferyczne.

Roślina lubi nasłonecznienie, ale toleruje także półcień. Przed jego posadzeniem, najlepiej jest przekopać glebę na głębokość około 30 cm i usunąć wszelkie kamienie i chwasty.

Bulwy topinamburu sadzi się w odległości około 30-40 cm od siebie i na głębokość około 10-15 cm. Sadzenie warto zrobić wczesną wiosną, aby plony zbierać późną jesienią. Topinambur nie wymaga specjalnej pielęgnacji, warto jednak utrzymywać glebę wilgotną (ale nie mokrą), ponieważ regularne podlewanie przyczyni się do lepszego rozwoju bulw.

Warto pamiętać o tym, że topinambur jest rośliną inwazyjną, która szybko się rozprzestrzenia. Dlatego planując uprawę, należy pomyśleć o jakiejś formie zabezpieczenia przed jego rozprzestrzenieniem.

Podsumowując, topinambur ma ciekawy smak i wiele wartości odżywczych, dlatego dobrze jest, wybierać go jako zamiennik ziemniaków i wprowadzić do jadłospisu.